Jak vybrat správná hnojiva na růst a květ

Správně zvolená hnojiva patří mezi základ. Proto je dobré zvolit správný výběr, dávkování, dobu použití... Tyto informace jsme pro vás sepsali a najdete je v tomto článku. 


Základní výběr hnojiv

Hnojiva se dnes vyrábí buď pevná, tekutá nebo sypká. Obecně je celkem jedno, jaké zvolíte, každý si může vybrat podle preferencí. Pro začátek bych doporučil tekutá, lépe se s nimi pracuje.  

Některá hnojiva se dělí také na dvousložkové a třísložkové. Tento parametr vám řekne, kolik základních složek je nutné namíchat, aby se vytvořil živinný roztok. 

Většina základních hnojiv tvoří trojkombinaci dusíku, fosforu a draslíku. Najdete pod označením NPK. Kombinace těchto hnojiv není nějak náročná. Stačí se řídit dávkovací tabulkou

 

Jak vybrat správné hnojivo? 

Výběr toho pravého závisí na více faktorech. Jde o: 

  • Typ rostliny 
  • Druh pěstovaní, pro které má být použito 
  • Zda preferujete chemická nebo Bio hnojiva
zahrada

 

Typ rostliny

Když budete vybírat hnojiva pro vaše rostliny, dejte si pozor, na jaké druhy je určeno. Ne všechny se hodí na všechno. 

Druh pěstování

Můžete zvolit mezi několika variantami pěstování. Jedno z nejběžnějších druhů je pěstování v substrátech. Tady se hodí méně koncentrovaná hnojiva, protože substráty již obsahují část živin, které si rostliny vyžadují.  

Pokud volíte raději aeroponii nebo hydroponii jsou na místě vždy více koncentrovaná hnojiva, která se naředí vodou. Proto se zde volí především tekutá hnojiva. 

Bio nebo Chemka:  

Bio hnojiva se více hodí pro venkovní pěstování. Obecně jsou více šetrná k půdě a rostlinám obecně. Klasická chemická hnojiva jsou vhodnější pro pěstování pod umělým světlem. Při správném zacházení jsou chemická hnojiva výnosnější. 

Jaký je rozdíl mezi hnojením v růstové a květové fázi? 

Faktem, který by vám neměl ujít, je to, že hnojiva se používají jinak v růstové fázi rostliny a jinak v květové. Během fáze růstu, kdy rostlina ještě nemá květy ani plody, musíme dbát na to, aby rostlina získávala hodně dusíku, který má na růst velký vliv. U vícesložkových hnojiv se řídíme dávkováním, jež je nastaveno tak, aby rostlina dostala nejvíce dusíku a menší množství fosforu a draslíku. 

Naopak ve fázi květu potřebuje rostlina méně dusíku a více fosforu a draslíku. Tyto složky je tedy při dávkování hnojiv třeba zvýšit. Chcete-li mít vše takřka bez práce, pořiďte si hnojivo právě na ten druh rostlin, které pěstujete. 

Tip: Hnojivo na růst: Iguana Juice Organic Grow a pro květ: Iguana Juice Organic Bloom.

Pozor na dávkovaní   

Každý pěstitel si uvědomí, že málo hnojiv se rovná málo živin. Větší problém ale může být, když budou rostliny přehnojené. To má za dopad, že se může pozastavit růst, jsou také slabší a náchylnější k nemocem. V neposlední řadě se to projeví na spotřebě.  

Dávkování volte podle dávkovacích tabulek, které uvádí dodavatel. Můžete se také podívat na dávkovací tabulku, kterou jsme pro vás připravili. Pokud se budete řídit těmito tabulkami, určitě chybu neuděláte.   

Shrnutí na závěr

Hnojiva jsou součástí úspěšného pěstování, na jehož konci má být zdravá rostlina s vynikajícími plody. Do hnojiv se určitě vyplatí investovat, ale s mírou. U nás si můžete vybrat z široké škály hnojiv. Pokud byste si při výběru nebyli jistí, dejte nám vědět a my vám rádi poradíme.   

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.