Jak na pěstování v kokosovém substrátu

Sestavili jsme všechny základní informace o pěstování rostlin v kokosovém substrátu pro začínajícího pěstitele.

Co je kokosovÝ substrát?

Kokosové substráty jsou recyklovaná a zpracovaná přírodní vlákna z lusku kokosových ořechů pěstovaných převážně v Indii a na Srí Lance. Co bylo kdysi považováno za odpad na rozdíl od dnešního dne představuje velkolepé rostoucí médium pro rostliny jak uvnitř, tak i venku. Při pH typicky mezi 6,5-7,0 je kokosová vláknina srovnatelná s normální půdou. Kokosové substráty jsou k dostání od značek: Canna, Plagron a spousty dalších. Mezi nejlepší substráty na trhu patří Canna Coco Professional PlusMother Earth Coco.

kokosový substrát 1

JAK pěstovat V kokosových substrátech?

Kokosový substrát drží lépe a udržuje kořeny okysličené více než standardní rašeliny. Většina pěstitelů do kokosových substrátů přidává přibližně 30 % perlitu, aby bylo dosaženo nejlepších výsledků.

Pokud máte kokosové vlákno ve tvaru cihly, nezapomeňte si zakoupit vysoce kvalitní značku. Každá cihla bude relativně jednotná. Když přidáte 4-5 l vody a necháte ji namočit asi na 30 minut, vytvoří se z každé cihly konzistentních 9-10 litrů média. Jednoduše přidávejte perlit a ručně promíchejte ve velkém kbelíku. Méně kvalitní kokosové cihly může být někdy obtížnější rozdělit.

Perlitu a kokosového kokosu

JAK na zalévaní kokosu?

Zavlažování a hnojení rostlin pěstovaných v kokosových vláknech je poměrně jednoduchým přechodem pro pěstitele hydroponie a ekologické pěstitele. Obecně platí, že hydroponická hnojiva mají lepší účinnost než většina ekologických půdních živin v kokosovém substrátu. 

Hodnota pH vody bude muset být nastavena tak, aby zůstala na místě ideální spotřeby pro kokosové vlákno, a to je hodnota pH 6,0. Abyste mohli přesně udržet pH a nutriční roztok, máte dvě možnosti.

 

Nedílnou součástí kvalitního růstu a květu je hnojení. Doporučujeme značky Advanced Nutrients a Canna. I u dalších značek najdete řadu hnojiv pro kokosové substráty.

 

kokosový substrát

 

VÝHODY Kokosových vláken

Kořeny
  • Jsou bohaté na kyslík a vynikající médium udržující vodu činí z kokosových substrátů opravdu skvělé prostředí pro kořeny rostlin. Kromě toho kokosová vláknina zachovává fosfor velmi dobře a v kombinaci s výše uvedenými atributy budou kořeny pozitivně prospívat.
 
100% "ECOFRIENDLY"
  • Kokosové vlákno je přírodní produkt a zcela použitelné. Ve skutečnosti tím, že pěstujete rostliny v kokosových substrátech, recyklujete a využijete to co by bylo zbytečně nechané hnilobě a hromadilo se jako odpadky.
 
Méně zranitelná na údery a nárazy
  • Kořenová hniloba a ošklivé kořenové napadení houbami a hmyzem je mnohem méně pravděpodobné, pro pěstitele v kokosovém substrátu. 

 

Nevýhody kokosových vláken

Jedinou skutečnou nevýhodou kokosových vláken je, když si náhodně kupujete nekvalitní cihlu, která by mohla být nesprávně zpracována nebo nějak kontaminována. To je ovšem vzácné a pokud se držíte kvalitních značek kokosových substrátů, nebudete se muset starat o tento druh problému.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.